...Microsoft przyznaje, że czerwcowe aktualizacje powodują restarty komputerów.

Microsoft przyznał, że czerwcowe aktualizacje systemu Windows 10 powodują więcej problemów, tym razem powodując awarie pliku LSAS (lsass.exe). Nowy błąd pojawił się podczas aktualizacji systemu Windows 10 w wersji 1809 (KB4561608), 1903 i 1909 (KB4560960) oraz 2004 (KB4557957). Microsoft poinformował również, że w ostatniej aktualizacji, która miała na celu rozwiązanie problemów z niedziałającymi urządzeniami (m.in. drukarki) również wykryto wspomniany wyżej problem z plikiem LSASS.

"A critical system process, C:\WINDOWS\system32\lsass.exe, failed with status code c0000008. The machine must now be restarted" – taki komunikat możemy przeczytać na stronie wsparcia Microsoftu.

Sam Microsoft twierdzi również, że pracuje nad poprawką, która zostanie dostarczona w przyszłej aktualizacji. Nie potwierdzono, czy problem LSASS wpływa na wcześniejsze wersje systemu Windows 10. Chociaż czerwcowe aktualizacje wydają się być przyczyną wspomnianej wcześniej awarii pliku LSASS, Bleeping Computer wskazuje na raport użytkownika z końca maja na temat komputerów z systemem Windows 10 w wersji 1809, widzących kod błędu opisany w znanych problemach Microsoftu.

„Podgląd zdarzeń pokazuje, że LSASS.exe zawiesił się przy pierwszym uruchomieniu z błędem c0000008, a następnie pojawił się błąd uwierzytelniania, co prawdopodobnie spowodowało awarię” – napisał użytkownik.

Nie wiadomo, kiedy nadejdzie aktualizacja, natomiast Microsoft postanowił ponownie wprowadzić opcjonalne aktualizacje niezwiązane z zabezpieczeniami - wydania tygodniowe C i D w lipcu. Pierwotnie, wspomniane wyżej aktualizacje, miały zostać wprowadzone już od marca, jednak Microsoft postanowił wstrzymać się z ich wprowadzeniem, w celu zmniejszenia obciążenia administratorów IT. Opcjonalne wersje będą dostępne tylko dla systemów Windows 10 i Windows Server, wersja 1809 i nowsze. Dają one administratorom szansę przetestowania poprawek niezwiązanych z zabezpieczeniami, które pojawią się w aktualizacji w następnym miesiącu lub wersji B.